Видове пелети
Обикновените пелети се произвеждат от дървесна биомаса, като дървени стърготини, дървесни стърготини или горски остатъци, но има различни суровини, които могат да се пелетизират. Някои примери са хартиени продукти, отпадъчна биомаса, слънчоглед, царевица, семена от памук, коноп, мискантус, тръстика канарче, слама, разлив на зърнени култури, нискокачествено сено и др.. Свойствата на горивото на пелетите, произведени от алтернативни суровини, се различават от пелетите, направени от дървесна биомаса . Например: Съдържанието на вода в дървесните пелети е максимум 15%, в противен случай те ще се разпаднат. За разлика от тях, водното съдържание на алтернативните пелети варира между 7% (кочани царевица) и 56% (коноп). Определени свойства на горивото могат да бъдат зададени чрез смесване на различни суровини заедно в подходящи количества.
В световен мащаб енергийната индустрия все повече използва дървесни пелети за отопление за замяна на изкопаеми горива, за да намали значително емисиите на парникови газове (ПГ). Например, проучване в електроцентрала в Обединеното кралство установи, че дори след отчитане на емисиите на изкопаеми горива по веригата на доставки по време на добив, производство и транспорт, дървесните пелети намаляват емисиите на ПГ с повече от 80 процента в сравнение с въглищата.
Пелети от Иглолистна дървесина са компресирана форма на дървесна биомаса, използвана като екологична, нисковъглеродна алтернатива на традиционните изкопаеми горива. Като източник на възобновяема енергия дървесните пелети осигуряват най-доброто, устойчиво, висококачествено и ценово стабилно гориво.
Коментари